... u Tipasi sam ponovno otkrivao da treba sačuvati u sebi netaknutu svježinu, izvor radosti, voljeti dan koji izmiče nepravdi i vratiti se u borbu s tom osvojenom svjetlošću. Ovdje sam ponovno našao staru ljepotu, mlado nebo, i odmjeravao sam svoju sreću, shvaćajući napokon da me sjećanje na to nebo nije nikada napuštalo, ni u najgorim godinama našeg ludila. Upravo ono me je konačno spriječilo da očajavam. (...) Svijet je ovdje započinjao svakog dana iznova, u uvijek novoj svjetlosti. O, svjetlosti! (...) Ovo posljednje pribježište bilo je također naše, sada sam to znao. Shvaćao sam napokon da usred zime u meni postoji nepobjedivo ljeto.
Naša je kobna pogreška što tražimo trajne rajeve. Zadovoljstva koja se ne troše, trajne privrženosti, nježnosti koje imaju vitalnost lijana: drvo umire, ali njihove isprepletene stabljike nastavljaju se zelenjeti. Zbog te opsjednutosti trajanjem propuštamo tolike kratkotrajne rajeve, jedine kojima se možemo približiti tijekom svog munjevitog smrtničkog putovanja. Njihov sjaj često se pojavljuje na tako skromnim i prolaznim mjestima da se tu odbijamo zaustaviti. Radije svoje snove gradimo od granitnih blokova desetljeća. Vjerujemo da ćemo biti dugovječni poput kipova.
A ipak svi koji se vole prvo jedno drugome pričaju svoje priče. Bez te bismo inventure vlastite nutrine ostali slijepi za život. Trebamo drugoga kako bismo vidjeli sebe.
No, da se vratimo Powysu i njegovom savjetu da, ipak, usprkos tupostima svih škola, prije svega čitamo klasike, pisce koji su već dugo među nama. Izdržali su udare valova vremena i uronjeni u njihove rečenice zapravo uranjamo u brižljivu atmosferu pročišćenog ukusa vjekova te ujedno i stječemo nešto od jedinstvenog Shakespeareovog ili Proustovog osjećaja za svijet. (...) A čitanje ovakvih autora u nas unosi nešto od njihova strahovita osjećaja života. Powys nije prestajao naglašavati ovu činjenicu, ovaj veliki rast duše, kao blagodaran rezultat čitanja. U tom samokultiviranju – jer bez pelcerizacije, bez kalemljenja, sve je unaprijed osuđeno na propast – vjerojatno je srž čitanja. Čitaš i rasteš. U svim smjerovima. Jednostavno.
Didier mi je u jednom od svojih ponoćnih, dugačkih, nepovezanih predavanja rekao da je san mjesto gdje se susreću želja i strah. Kad su želja i strah istovjetni, rekao je, san nazivamo noćnom morom.
Prikupivši tisuće priča, spremna sam tvrditi da je ovo činjenica: duboki osjećaj ljubavi i pripadanja neumoljiva je potreba svake žene, muškarca i djeteta. Mi smo biološki, kognitivno, fizički i duhovno programirani da volimo, da budemo voljeni i da pripadamo. Ako te potrebe nisu ispunjene, ne funkcioniramo onako kako bismo mogli. Slamamo se. Raspadamo se. Odumremo. Patimo. Povređujemo druge. Razbolimo se. Svakako da postoje i drugi uzroci bolesti, obamrlosti i patnje, ali nedostatak ljubavi i pripadanja uvijek vodi patnji.
Ljepota ju je uspijevala zaustaviti u trenutku. "Razlika između trenutka i trena." (...) Takav je trenutak osobit. Kratkotrajan i uistinu od ovoga svijeta, kao i svaki trenutak; prolazan, kao svi trenuci; pripada prošlosti, kao i svaki trenutak u sljedećem trenutku. Pa ipak, presudan je i ispunjen vječnim. Takav trenutak trebao bi imati određeno ime; nazovimo ga stoga Puninom vremena.
Osim toga teorija relativnosti još predviđa da se samo prostor-vrijeme može pokrenuti pomoću titraja, koji se tada, kao na moru ili u obliku svjetlosti u elektromagnetskom polju, šire kao valovi.
Ništa me nije moglo uvjeriti da se "na sliku Boga" odnosi samo na čovjeka. Zapravo, činilo mi se da visoke planine, rijeke, jezera, drveće, cvijeće i životinje daleko bolje izražavaju Božju bit nego što to čine ljudi...
Jedna jedina stanica svake sekundu popravi do tuceta uništenih veza DNK. Inače bi im se život brzo ugasio. Bez te aktivne djelatnosti stanice bi se u nekoliko sekundi raspala u hrpu molekula. A upravo se to događa kad nastupi smrt: umrijeti znači ne biti više sposoban za aktivno samostvaranje. Biće koje više nije središte aktivnosti mora se opet ratopiti u hrpu atoma.
Počela je razmišljati na koje sve načine opisujemo smrt i kako se o smrti svi boje pričati, to ju je oduvijek zanimalo. Šteta što čovjek nikada ne može voditi inteligentan razgovor o toj temi. Ili si premlad, ili prestar, ili nemaš vremena.