Piše Tanja Tolić
1) Susanne Abel
Greta: godine ljubavi, godine sjećanja
Sonatina naklada, 2022., prijevod Sanja Gjenero
U Njemačkoj je između 1945. i 1955. izvan braka rođeno gotovo šezdeset i osam tisuća djece savezničkih okupacijskih vojnika i njemačkih žena. Više od polovice imalo je oca Amerikanca. No problem je predstavljalo samo njih četiri tisuće i osam stotina zbog drugačije boje kože. Djeca su izložena i skrivenoj i otvorenoj diskriminaciji, njihove neudane majke naziva se "crnačkim kurvama", "američkim droljama" ili "posrnulim djevojkama". O tome u svojem romanu prvijencu, koji je više od godinu dana po izlasku bio Spiegelov bestseler, piše Susanne Abel. Roman prati Toma Monderatha, voditelja večernjih vijesti na kelnskoj televiziji, koji nije osobito blizak sa svojom majkom, 84-godišnjom Gretom. No kad majka počne pokazivati znakove demencije, Tom potiskuje sve ono što joj je cijeloga života zamjerao i preuzima brigu o njoj. Greta se počinje otvarati i pripovijedati mu o svojem sretnom djetinjstvu u Istočnoj Pruskoj, o obitelji i ratnim godinama, gladnim zimama u zbjegu, čežnji za ocem i poratnim danima u Heidelbergu…
2) Stuart Russell
Kao čovjek
Planetopija, 2022., prijevod Vinko Zgaga
Ako posjedujete računalo ili pametni telefon, pogledajte ga: to je kutijica koja vam omogućuje da u nju unosite znakove. Samim tipkanjem možete stvarati programe koji tu kutijicu pretvaraju u nešto novo: možda spravu koja čarolijom stvara pokretne slike prekooceanskih brodova koji se sudaraju s ledenim santama; a ako tipkate još malo, prevodit će s engleskog jezika; ako tipkate još malo, slušat će vas i odgovarati vam; tipkajte još malo, i pobijedit ćete svjetskog prvaka u šahu. Stuart Russell diplomirao je fiziku na Oxfordu i doktorirao na području računalstva na Stanfordu, a u Berkeleyju predaje računalno inženjerstvo i računarsku znanost. Čitatelj bi očekivao da će biti nekritički zagovornik umjetne inteligencije, no u ovoj knjizi on zagovara ideju da baš njegova znanstvena disciplina predstavlja potencijalnu prijetnju ljudskoj vrsti. Umjetna inteligencija mogla bi pokrenuti novo zlatno doba čovječanstva, no da bi uslijedilo blagostanje, a ne apokalipsa, moramo potpuno promijeniti pristup. Kako? O tome govori knjiga "Kao čovjek".
3) Susanna Leonard
Madame Curie i snaga jednog sna
Znanje, 2022., prijevod Mario Režić
Ne dajte da vas zavara naslovnica ovoga romana, posebno ako ne volite ljubiće: iako se po koricama (preuzetima s njemačkog originala) čini kao da čitatelja čeka romansa, zapravo je u pitanju odlično napisan biografski roman. Susanna Leonard štreberski prati biografiju slavne fizičarke i kemičarke koja je dvaput dobila Nobelovu nagradu, a u romanu se usredotočuje na djetinjstvo, mladost i ranu zrelost Marie Curie. Curie, rođena kao Maria Skłodowska, u obitelji učitelja, odrasla je okružena žeđi za znanošću i željom za učenjem, pa ne čudi da su sva djeca u obitelji Skłodowski – isprva četiri sestre i jedan brat – bili odlični učenici, odlučni da redom ostvare znanstvene karijere. Velika nesreća brzo je poremetila obiteljsku dinamiku: Mariji, kao djevojčici, najprije umre majka od tuberkuloze, potom i najstarija sestra Zofia od tifusa, a obitelj je u međuvremenu i osiromašila, pa se čini da se neće ostvariti dječji snovi o studiranju u Parizu. Ovaj odlično napisani roman otkriva kako je Skłodowska, usprkos životnim nedaća, uspjela ostvariti svoje snove.
* Preporuke su originalno objavljivane u magazinu Globus, u sklopu rubrike Čitam!, od početka 2019. godine.
Podijeli na Facebook